FAQ Roboty przemysłowe Motoman

 

1. Jakie roboty Motoman są dedykowane do aplikacji spawalniczych?

2. Jakie są różnice między cięciami: plazmowym, laserowym i wodnym?

3. Dlaczego warto zastosować robota Motoman w procesach paletyzacji?

 

1. Jakie roboty Motoman są dedykowane do aplikacji spawalniczych?

Roboty MOTOMAN serii MA1400 oraz MA1900 zostały zaprojektowane specjalnie do aplikacji spawalniczych. Roboty posiadają przelotowe ramię i nadgarstek do prowadzenia przewodów i drutu spawalniczego dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa uszkodzenia przewodów podczas pracy robota. W celu zbudowania wymagających aplikacji potrzebujemy synchronizować pracę wielu robotów jednocześnie. Kontroler DX100 daje możliwość sterowania 8 robotami jednocześnie oraz 72 osiami (w przypadku użycia dodatkowych torów jezdnych czy pozycjonerów) jednocześnie. Takie możliwości kontrolera DX100 umożliwiają tworzenie elastycznych stanowisk spawalniczych z wykorzystaniem kilku robotów bez potrzeby budowania skomplikowanych narzędzi spawalniczych.

Powrót

 

2. Jakie są różnice między cięciami: plazmowym, laserowym i wodnym?

  • Cięcie plazmowe – proces cięcia metali wykorzystujący łuk plazmowy. Źródłem topiącym metal jest łuk plazmowy jarzący się między elektrodą, a obrabianym materiałem. Duża gęstość energii cieplnej charakteryzująca łuk plazmowy umożliwia prowadzenie cięcia z prędkościami dochodzącymi do 10 m/min. Prędkość cięcia oraz przebijalność blach uwarunkowana jest głównie parametrami prądowymi łuku plazmowego oraz gatunkiem i grubością ciętego metalu. Stosowane obecnie źródła plazmy umożliwiają przebijanie blach ze stali niskowęglowych o grubości do ok. 60mm.
  • Cięcie laserem – jest to metoda termicznego dzielenia materiału, która może następować poprzez sublimację, topienie, wypalanie. Standardowo stosuje się kombinację trzech czynników. Cięcie laserem polega na punktowym wprowadzaniu energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Warunkiem uzyskania dobrej jakości cięcia i wysokiego stopnia utrzymywania wymiarów ciętych elementów jest dokładność prowadzenia strumienia tnącego, oraz zastosowanie najwyższej jakości urządzeń. Cięcie laserowe można podzielić na: cięcie przez odparowanie, cięcie przez topienie i wydmuchiwanie, cięcie przez wypalenie, oraz generowanie pęknięć termicznych.
  • Cięcie wodą – technologia ta wykorzystuje strugę wody z domieszką ścierniwa, która pod wpływem nadzwyczajnie wysokiego ciśnieniu pozwala na przecinanie i obróbkę różnych materiałów ( od bardzo cienkich folii, do materiałów o grubości 200mm ). Podstawową zaletą tego sposobu obróbki materiałów jest bardzo niska temperatura cięcia oraz wysoka dokładność krawędzi cięcia. W przeciwieństwie do technologii cięcia laserem czy plazmą, w przypadku cięcia strumieniem wodnym na krawędzi cięcia nie powstają zadziory, które trzeba dodatkowo obrabiać, a sam materiał nie zmienia się pod wpływem wysokiej temperatury, nacisków mechanicznych czy oddziaływań chemicznych. Cięcie wodą nie ma sobie równych w przypadku cięcia cienkich, delikatnych materiałów np. aluminiowych blach, cienkich szyb, tektury, papieru, plexi itd.

Powrót

 

3. Dlaczego warto zastosować robota Motoman w procesach paletyzacji?

W przeciwieństwie do paletyzacji ręcznej lub wykorzystującej urządzenia wspomagające dedykowane do konkretnego produktu, zastosowanie robota paletyzującego pozwala na znaczne zwiększenie wydajności procesu oraz elastyczności stanowiska. Ze względu na konieczność ochrony zdrowia ludzkiego, przepisy ograniczają maksymalny ciężar przedmiotów jakie mogą być przenoszone przez człowieka. Rozwiązanie tego problemu poprzez zakup urządzeń dedykowanych do przenoszenia i paletyzacji konkretnego produktu jest jednak mało elastyczne i w praktyce dużo droższe niż wdrożenie zrobotyzowanego stanowiska paletyzującego zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do częstych zmian produkowanego asortymentu. Zastosowanie do paletyzacji robotów Motoman niesie ze sobą także szereg innych korzyści. Dzięki zastosowaniu systemów wizyjnych roboty te potrafią nie tylko pobierać przedmioty i układać je w ściśle określony sposób, ale także odnajdywać ich położenie i pobierać je w dowolnej orientacji. Możliwe jest także śledzenie orientacji palety oraz wysokości poszczególnych warstw przedmiotów ułożonych na niej, co pozwala na automatyczne dostosowanie się do aktualnego rozmieszczenia obiektów. 4-osiowe roboty Motoman są w stanie paletyzować elementy o wadze od 50 do 800kg. Dzięki oprogramowaniu MotoPal możliwe jest łatwe i intuicyjne tworzenie oraz edytowanie aplikacji paletyzacji. Zaprogramowanie robota jest dzięki temu szybsze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wszystkie te argumenty potwierdzają, że roboty Motoman doskonale nadają się do aplikacji związanych z paletyzacją.

Powrót

 

Roboty używane - polecane strony >>>

www.robotykuka.pl www.robotyabb.pl www.robotyuzywane.plwww.robotycloos.plwww.robotykawasaki.pl